kiz_kardesim_projesi

Kendisiyle yarışan, hayallerine koşan, kapılarını cesaretle geleceğe açan genç kadınlar için buradayız

Kız Kardeşim Projesi, 2015 yılından bu yana kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine ve güçlenmelerine destek olma amacıyla uygulanıyor. 

2024 yılı itibarıyla Proje çerçevesinde; üniversiteli genç kadınların mezuniyetleri sonrasında hedefledikleri kariyerlere ulaşmalarını kolaylaştıracak yeni programlar hayata geçiriliyor. Genç kadınların profesyonel hayatta güçlenmelerini destekleme hedefi doğrultusunda çeşitli iş birlikleri hayata geçiriliyor.

Kız Kardeşim Projesi yeni döneminde; Kız Kardeşim Burs Programı, Kız Kardeşim Güçlenme Programı, Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı ve Kız Kardeşim Kampüs Programı olmak üzere dört ayrı programdan oluşuyor.

Proje kapsamında 18-25 arası üniversiteli genç kadınlar;

Kız Kardeşim Burs Programı kapsamında üniversite eğitimine devam eden ve maddi desteğe ihtiyaç duyan genç kadınlara burs imkânı sağlanıyor.

“Güçlenme Programı” ile; kişisel yolculuklarında kendilerini keşfetmelerine yardımcı olacak ‘Keşfet Kendini Testi’, hayallerine yön vermeye yönelik hazırlanan Mentorluk Programları ve kişisel gelişimlerini destekleyip artırmak amacıyla düzenlenen “Gücüm Kız Kardeşimden” seminerlerinde ilham veren sohbetlerle buluşuyor.

“Yıldızlar Karması Programı” ile; sporda, sanatta ve toplumsal fayda alanlarında hayallerini gerçekleştiriyor ve kız kardeşlerine rol model olmaya devam ediyor.

“Kampüs Programı” ile; profesyonel alanlarda kendilerini geliştirmek için sunulan programlarla destekleniyor, kariyer yolculuklarında ilerlemek ve potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşıyor.

kiz_kardesim_projesi_programlar
Asset 4

Kız Kardeşim Projesi Hakkında:

Coca-Cola, yerel toplulukları ve kadınların sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımını desteklemektedir. 2010 yılında Coca-Cola, 5by20 adını taşıyan, kadınların ekonomide güçlenmesi programını duyurdu. Bu programın amacı, 2020 yılı sonuna kadar dünya çapında 5 milyon kadının ekonomik olarak güçlenmesini sağlamaktı. Şirketin bu hedefi doğrultusunda, Coca-Cola Vakfı’nın finansal desteğiyle 2015 yılında Türkiye’de Kız Kardeşim Projesi başlatıldı.

Kız Kardeşim Projesi ilk 8 yılında, Türkiye’nin 81 ilinde 15-55 yaş arasındaki 450 bin kadının hayatına dokundu.

2023 yılına gelindiğinde ise Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) yürütücülüğüne geçen Proje’nin etki alanı yenilenerek, yeni proje programları hayata geçirildi. Bu çerçevede; 18-25 yaş arasındaki üniversiteli genç kadınlar, ihtiyaç duydukları alanlarda kendilerini geliştirecek farklı programlarla desteklendi.

Öğrencilere verilen doğrudan burs desteğinin yanı sıra eğitim ve ilham verici içerikler ile genişletilen proje; 2023 yılında Burs Programı, Güçlenme Programı ve Yıldızlar Karması Programı olmak üzere üç ayrı programdan oluştu.

Kız Kardeşim Projesi, 2024 yılında üniversite mezunu genç kadınların hedefledikleri kariyerlere adım atmalarını destekleyecek yeni programlarıyla kadınların güçlenmesine katkı sunmaya devam ediyor.

“Kendisiyle yarışan, hayallerine koşan,
kapılarını cesaretle geleceğe açan genç kadınlar için buradayız.”

Paydaşlarımız

Genç kadınlara ilham vermek, güçlenmelerine ve hayallerine destek olmak amacıyla geliştirdiğimiz Kız Kardeşim Projesi’ni hayata geçirirken Coca-Cola Vakfı ve aynı hedefi paylaştığımız Özel Sektör Gönülleri Derneği ile birlikte yürüyoruz.

Scroll to Top